Tedarik Zinciri Nedir

Kaynak kullanımı, diğer bir deyişle satınalma yada tedarik ürün, malzeme yada hizmetlerin kimden yada nereden temin edileceği konusundaki kararlarla sonuçlanan bir faaliyetler serisidir. Bir şirketin karı, o şirketin tedarikçileri ile olan iş performans ilişkisinden önemli bir şekilde etkilenir. Satınalma lojistikle kuvvetli ve yakın ilişkisi olan bir alandır. Satın alma departmanı kararlarını, ürüne olan gereksinim, tedarikçilerin temel özellikleri, ve lojistik açıdan uygunluk gibi bir çok etmeni göz önünde bulundurarak alır. Bir ürünün kalitesinin ve maliyetinin bir sınırı vardır. Tedarikçiler kendilerinin tercih edilmesi için katma değerli hizmetler ve özellikle lojistik olarak farklılaştırmaya çalışırlar.

Devamını oku: Tedarik Zinciri Nedir

Başlarken

Ülkeler arasındaki sınırların kalktığı ve piyasalarda rekabetin son hızla devam ettiği günümüzde, işletmeler rakiplerine karşı rekabet avantajı sağlamak amacı ile ürünlerine olan talebi artırmak veya en azından sabit tutmak zorundadırlar. Talepleri arttırmanın en iyi yolu, müşterilerin satış öncesinden satış sonrasına kadar olan süreçte onlara hizmet ederek memnuniyetlerini sağlamaktır.

 

Devamını oku: Başlarken

Tedarik Zinciriniz Ne Kadar Verimli?

Kurumların tek başına iş yaptığı günler geride kaldı. Artık her kurum kendi iş ortakları ile birlikte bir bütün oluşturmak zorunda. Tedarik zinciri de bu yapının en önemli halkası. Tedarik zincirinde yer alan iş ortakları ve müşterilerle olan etkileşimin en üst seviyeye çıkarılması büyük önem kazanıyor. Bu etkileşimin sağlanması ile birlikte değişen müşteri beklentilerine yönelik ürünler çok daha hızlı ve kolay biçimde hayata geçirilebiliyor.

 

Devamını oku: Tedarik Zinciriniz Ne Kadar Verimli?

Üretim Faktörleri

1-Emek: Mal ve hizmet üretmek için gerekli fiziksel ve zihinsel çalışmalardır.

2-Sermaye: 
Diğer malları üretmek için kullanılan makine ,araçlar ve fabrikalardır

3-Toprak: 
Tüm doğal kaynakları ifade eder.

Fırsat (Alternatif) Maliyet: 
Bir kararı uygularken vazgeçilen bir başka karardır.

Devamını oku: Üretim Faktörleri